Agency.ee

Me aitame
müüa Teie ettevõtet

 

Analüütik: Kriis raputas Ukraina ja Venemaa M&A turgu

Krimmi liitmine Venemaaga ja sellele järgnenud sanktsioonid idanaabri vastu on mõjutanud oluliselt erinevate riikide majandust, sealhulgas muutnud oluliselt ka Venemaa ja Ukraina ühinemiste ja ülevõtmiste turu dünaamikat.


Majanduslik olukord Ukrainas hakkas halvenema käesoleva aasta veebruaris pärast president Janukovitši riigist lahkumist. 2014. aasta esimeses kvartalis iseloomustas Ukraina M&A turgu varade vahetus kohalike investorite vahel. Lääne ettevõtted hakkasid olukorra eskaleerumise tõttu müüma oma osalusi ja varasid Ukrainas. Saksamaa, Itaalia, Kanada, Venemaa ja Küprose investorid väljusid Ukraina turult käesoleva aasta esimeses kvartalis. Edaspidine situatsiooni halvenemine viis riigist uue kapitali väljavoolu laineni teises kvartalis.

Ukraina ettevõtted hakkasid aktiivsemalt müüma oma varasid ka Venemaal. Näiteks müüs Andrei Verevskile kuuluv Kernel Holding Nevinnomõsskii õlitootmistehase. Niisamuti avaldasid mitmed teised Ukraina ärimehed oma soovi müüa nende omanduses olevad ettevõtted Venemaal.

Pärast lääneriikide poliitikute arutelusid Venemaale sanktsioonide rakendamise kohta hakkas langema Vene rubla kurss euro ja dollari suhtes ning kriisi eskaleerimine andis Venemaa M&A turule ajutist lisahoogu. Analüütikute arvamuse kohaselt püüdsid investorid võimalikult kiiresti tehinguid lõpetada, lootes kaasata lääne pankade „odavat“ laenuraha enne sanktsioonide kehtestamist. Tehingute arv kasvas veebruaris aasta varasemaga võrreldes 42-lt 51-ni, samuti kasvas tehingute maht 56 protsendi võrra, ulatudes $4,212 miljardini.

Tehingute sektorialane analüüs näitab, et kõige aktiivsem tegevus käis ehitus- ja arendussektoris, kus toimus aasta esimese viie kuu jooksul 28 ostu-müügitehingut. Teisel kohal oli finantssektor, kus teostati 27 tehingut üldsummas $2,23 miljardit. Teostatud tehingute arv kasvas mõlemas sektoris ning 2014. aastal teostati 13 tehingut, mida oli 6 võrra rohkem võrreldes eelneva aastaga.

                         


Alates märtsi teisest poolest, pärast Krimmi referendumi tulemuste ning lääneriikide esimese osa sanktsioonide kehtestamist, on Venemaa M&A turul näha langust. Tehingud lõpetatakse ainult varem tehtud kokkulepete alusel. Vähenenud on nii uute tehingute arv kui ka kogumaht. Aprillis langes M&A tehingute maht 16,5 protsendi võrra, mais moodustas langus 8,7 protsenti võrreldes sama perioodiga eelmisel aastal.

                         

Vaata lisaks: http://arileht.delfi.ee/news/uudised/analuutik-kriis-raputas-ukraina-ja-venemaa-majandust-ka-uhinemiste-osas.d?id=70008719 

Materjali koostamisel on kasutatud Agency AK&M statistikat (+graafikud)

Aleksei Vorobjov, Investment Agency OÜ analüütik