Agency.ee

Me aitame
müüa Teie ettevõtet

 

„Ekspordi“ võimalused Eesti kinnisvaraturul.

Ekspordiks loeme me tavapäraselt kauba väljavedu riigist. Tuttav on kõigile ka teenuste eksport, mida kasutatakse tulemuste iseloomustamisel kõige tihedamini turisminduses.

Kinnivara teatavasti ise ei liigu kuhugi, kuid siinjuures vaatleme „kinnisvara eksporti“ selle ostja – ehk välismaalase järgi.

Me kõik oleme lugenud Jurmalast (Lätis, Riia külje all) ja sealsetest arengutest ning kuulsustest, kes sinna kinnisvara ostnud. Jurmala on kindlasti üks paremaid edulugusid Baltikumis.

Mis võiks olla samalaadne edulugu Eestis? Kindlasti Tallinn, mille vanalinn on olnud ajast aega üks investorite lemmikpaiku, sh vaatamata isegi madalatele tootlustele. Kindlasti on suurt huvi üles näidatud kesklinna korterite vastu nii Soome, Rootsi, Vene kui ka teiste riikide investorite poolt. Soomalsed on koos teiste investoritega olnud ajalooliselt suurimad huvilised nii Saaremaal kui ka Haapsalus ning ka Pärnu kinnisvaraturul.

Vaataks siinjuures veelgi kitsamalt Ida-Virumaa poole, mis leiab vast vähem tähelepanu ja käsitlust.Viimastel aastatel on Ida-Virumaal suurenenud elamispinna ostud eelkõige Vene kodanike poolt, kes on soetamas kortereid erinevatel eesmärkidel. Peterburg asub lähedal ja see loeb.

Odavamad korterid ostetatkse Aserisse või Kohtla Järvele, eeldatavasti on see seotud rohkem elamislubadega.

Kallimad korterid, mida kasutatakse oluliselt rohkem - sh pikemaajalise elukohana või siis puhkekorterina, ostetakse kallimatesse piirkondadesse nagu Narva, Toila ja Narva-Jõesuu. Viimastel aastatel on Narva-Jõesuus müüdud ca 25-30 uut korterit aastas, mille hind on olnud 1800 – 2000 EUR /m2 kohta, mis paljudele on ka uudiseks. Paljuski näitab see hinnatase jätkuvat huvi ning teisalt konkurentsivõimelist kvaliteedi ja hinnasuhet. Antud arusaama toetab ka Maa-ameti tehingute stastika, mille kohaselt eelmise aastal osteti Narva Jõesuus 91 (eeldatavasti enamus) korterit ning tehingute koguväärtus oli pea 5,2 miljonit EUR, mis viitab omakorda ka tõsisele huvile nii vanema elamisfondi kui ka maade vastu (kogumat 2,91 ha).

Arvestades turunõudlust, on ka täna Narva-Jõesuus käimas mitmed arendused ja alustatud on ka uusi planeeringuid. Lähiajal avatakse Narva-Jõesuus uusim Noorus SPA hotell, mis on samuti suunatud eelkõige Vene turistidele ja toetab oma teenustega edaspidist kiiret arengut.

Mart Lee, Investment Agency OÜ parnter

Telefon: +372 50 31 805
E-post: mart.lee@agency.ee